Обавештење

Датум: 23. Septembar 2020 22:03 Категорија: Новости

Почетак нове школске 2020/2021.

ОШ „Стеван Алексић“, Јаша Томић
Мере заштите здравља, правила понашања и начин комуникације током трајања пандемије

УПУТСТВО ЗА РОДИТЕЉЕ

Поштовани родитељи, молимо да се придржавате следећих упутстава ради заједничке безбедности и здравља:

• Родитељ треба да измери детету температуру сваког дана пред полазак у школу.
• Дете не треба да долази у школу ако има повишену телесну температуру и/или знаке инфекције дисајних органа.
• Дете улази у школу са заштитном маском стављеном тако да покрива нос, уста и браду.
• Ако родитељ или друга особа прати дете до школе, она такође носи маску која покрива нос, уста и браду.
• Пратилац детета не улази у објекат школе или продуженог боравка, већ дете на улазу прихвата дежурни наставник.
• Из безбедносних разлога није дозвољено да дете са друговима у школи размењује храну (ужину, грицкалице и др.).
• Сваки родитељ треба да одржава удаљеност од других одраслих особа или деце од најмање 1,5 метар.
• Водите рачуна да дете обуче или понесе одећу која је одговарајућа за боравак у школском дворишту, односно у учионицама са отвореним прозорима.
• Кад год временски услови дозволе, часови физичког држаће се у школском дворишту и на теренима, ученици ће излазити у школско двориште на одмор, а током часова држаћемо отворене прозоре на учионицама.
• Учионице и целокупан школски простор школа ће плански, свакодневно дезинфиковати. Учионице ће се редовно проветравати између часова искључиво природним путем, отварањем прозора.
• Уколико током боравка у школи дете осети промене у свом здравственом стању, оно треба, без одлагања, да о томе обавести најближег наставника. Школа тада позива родитеље детета, а до њиховог доласка са дететом ће бити неко од запослених.
• Уколико се код детета појаве знаци инфекције дисајних органа са сумњoм на инфекцију COVID19 док је дете ван школе, родитељ се обраћа дечјем лекару и даље прати његова упутства. О изостанку детета из школе родитељ обавезно обавештава одељењског старешину.

Од родитеља ученика наше школе очекујемо:
• да се упознају са текстом: Мере заштите здравља – упутство за ученике, у којем су детаљно наведене све мере које се односе на заштиту здравља ученика током боравка у школи;
• да прате и подстичу ученике на редовну примену тих мера (о одржавању физичке дистанце, ношењу маске, прање руку, боравку на отвореном и др.) и код куће, као и у другим ситуацијама;
• да буду у сталном контакту са одељењским старешинама.

УПУТСТВО ЗА УЧЕНИКЕ

• Родитељи треба сваког дана да ти измере температуру пред полазак у школу.
• Не треба да долазиш у школу ако имаш повишену телесну температуру и/или знаке инфекције дисајних органа.
• У школу улазиш са заштитном маском стављеном тако да покрива нос, уста и браду.
• Ако те је родитељ или неко други допратио до школе, он мора да носи маску, али не улази у школу.
• Из безбедносних разлога није дозвољено да са друговима у школи размењујеш храну (ужину, грицкалице и др.).
• Буди на удаљености од других особа најмање 1,5 метар.
• Одржавај ово растојање све време и на сваком месту у школи: при уласку у зграду и учионицу, на ходнику и степеништу, у учионици, у свлачионици за физичко, при изласку на одмор, у школском дворишту…
• У учионицама у клупи седи само по један ученик.
• У тоалет улази онолико ученика колико кабина има, а остали ученици чекају у реду на прописаној удаљености.
• Ученици, наставници и сви запослени све време боравка у школи треба да носе маске.
• Ученик маску треба да носи док улази у школу, пролази ходницима, борави у учионици, док одговара и разговара, одлази на одмор или у тоалет.
• Маска се може одложити у периоду када ученик седи у својој клупи и слуша наставу.
• Пери руке водом и сапуном у трајању од најмање 20 секунди, или употреби предвиђено дезинфекционо средство. Обавезно кад уђеш у школу, пре јела, после тоалета, после брисања носа или кашљања у марамицу, после часа физичког, после великог одмора и игре, након изласка из школе и увек када постоји потреба.
• Никако не додируј очи, нос и уста неопраним рукама.
• Труди се да отпатке бацаш тако да не додирнеш корпу за отпатке.
• Средства за одржавање хигијене (сапун, средство за дезинфекцију) користи наменски, а санитарним уређајима пажљиво рукуј.
• Кад год временски услови дозволе, часови физичког држе се у школском дворишту и на теренима, ученици излазе у школско двориште на одмор, а током часова држимо отворене прозоре на учионицама.
• Учионице се редовно проветравају између часова искључиво природним путем, отварањем прозора.
• Ако током боравка у школи осетиш промене у свом здравственом стању, без одлагања о томе обавести најближег наставника. Школа ће позвати твоје родитеље, а до њиховог доласка са тобом ће бити неко од запослених.

Од тебе као ученика/ученице ове школе очекујемо:
• да поштујеш наведене мере заштите здравља и друга упутства која ћеш добити од наставника;
• да будеш увиђаван, стрпљив и толерантан у новим условима рада који нас очекују;
• да у школи и самостално проширујеш своје знање о очувању здравља и да га свакодневно примењујеш.